Srdce, arteriální oběhový systém
Homeopatika a Schüsslerovy soli pro léčbu angíny pectoris a při onemocnění arteriálního oběhového systému
Angína pectoris, srdeční slabosti, infarkt myokardu, onemocnění srdce
Srdeční onemocnění mohou postihovat kteroukoli srdeční oblast, nejčastěji však bývají postiženy věnčité tepny. Při ateroskleróze věnčitých cév dochází k ukládáním tuku, především cholesterolu na vnitřních stěnách cév, a k jejich kornatění. To vede ke ztrátě elasticity cév a zužování profilu arterií. Následně je srdce nedostatečně zásobeno krví.
Krajním a nejzávažnějším stadiem ischemické choroby srdeční je infarkt myokardu – viz heslo. Hlavním varovným příznakem je angína pectoris. Tato poměrně častá forma ischemické choroby srdeční se projevuje zejména svíravou bolestí na prsou.
Dalšími srdečními onemocněními jsou endokarditida (zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu, který je způsobený mikroorganismy a postihuje zejména srdeční chlopně) a myokarditida (zánět srdečního svalu). Také při těchto onemocněních lze využít možností, které nabízí homeopatie (viz popisy u uvedených přípravků).
Homeopatika i Schüsslerovy soli lze užívat též preventivně, jednoduše zvolte přípravek podle již dříve zaznamenaných či obvyklých potíží. Preventivní podávání je účelné zvláště ve dnech s vysokou bioenergetickou zátěží a při zvýšeném duševním napětí či fyzické zátěži.
Kromě níže uvedených léčivých přípravků doporučujeme Vaší pozornosti ještě doplněk stravy Laurocerasus AKH, který může podpořit srdce zejména při pravostranné insuficienci.
Naja tripudians 9CH: Pocity patří stažení až sešněrování hrdla. Silné bušení srdce, hlasité srdeční šelesty, pocit dušení s neschopností promluvit. Angína pectoris s bolestí šířící se jednak po levé paži dolů, ale též nahoru k šíji. Léze srdeční chlopně, zánět myokardu a endokardu. Srdeční nedostatečnost. Dušnost. Rozšíření srdce po dlouhodobém přetížení v důsledku poškozených chlopní. Neklidný spánek v důsledku pocitu dušení.
Kalmia latifolia 9CH: Typické jsou bodavé bolesti srdce, které vystřelují do levé paže (k lékaři!) a prudce nastupující bolesti při ataxii, neurologicky podmíněných poruchách pohybu a poruchách pohybové koordinace. U pacientů, kterým pomůže Kalmia latifolia, je typická zmatenost a závratě při přechodu z klidové polohy do pohybu.
Schüsslerova sůl č. 7 Magnesium phosphoricum: K uklidnění bušení srdce a při srdeční slabosti z psychického napětí, nejlépe formou horkého nápoje.
Schüsslerova sůl č. 5 Kalium phosphoricum: Srdeční nebo oběhová slabost při nebo po námaze. Při pocitech bodání u srdce užívejte společně s přípravkem Arnica.
Schüsslerova sůl č. 10 Natrium sulfuricum: Při otékání nohou v důsledku srdeční nedostatečnosti.
Schüsslerova sůl č. 4 Kalium chloratum: Při srdečních arytmiích. Doba užívání nejméně 1 měsíc několikrát denně.
Arnica montana 9CH: Píchání a bolest u srdce po neúměrné fyzické námaze.
Spongia tosta 5CH: Bušení srdce, myokarditida (zánětlivé onemocnění srdečního svalu). Bolesti v hrudi, pocit jako by se srdce zvětšovalo, otékalo a rozšiřovalo se až do týla. Pocity městnání krve v týle a v celém těle. Výrazné zhoršení při ulehnutí projevující se bolestí a dušením. Zimomřivost. Zvláštním příznakem je, že pocity snížené citlivosti až mrtvění se vyskytují pouze v prstech, ne v celé levé paži.
Actaea racemosa 9CH: Srdeční neuróza. Bušení srdce, pocit příliš rychlé nebo pomalé srdeční akce. Actaea racemosa je přípravkem zejména pro ženy.
Crataegus oxyacantha 9CH: Aterosklerotické změny na srdci a cévách. Srdeční nedostatečnost, angína pectoris. Cévní oběhové potíže u seniorů, srdeční slabost.
Arsenicum album AKH: Prudké bušení srdce, výrazný neklid a úzkost. Spazmy cév, angína pectoris. Pacient je slabý, bledý a působí neduživým dojmem. Pocity strachu a neklidu. Pálivé bolesti a nepříjemné pocity sevření na prsou. Pocit nedostatku vzduchu. Zimomřivost, touha po teple.
Lachesis mutus 5CH: Myokarditida (zánět srdečního svalu). Endokarditida (zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu, který je způsobený mikroorganismy a postihuje zejména srdeční chlopně). Angína pectoris, kdy se pacient budí náhle v noci, neschopný popadnout dech. Pocit jako by krk svíral těsný límec, též pocit „sešněrování“ na prsou.
Colchicum autumnale 5CH: Při náchylnosti ke kolapsům a současným pocením studeným potem, endokarditidě, tedy zánětu vnitřního povrchu srdce (endokardu) a perikarditidě, zánětlivém onemocnění osrdečníku (perikardu).
Spigelia anthelmia 15CH: Bouřlivé bušení a silné bolesti srdce, které vystřelují do levé paže. Zánět vnitřního povrchu srdce (endokardu), zánětlivé onemocnění osrdečníku (perikardu). Angína pectoris.
Upozornění: Informace uváděné u jednotlivých přípravků nejsou schválenými léčebnými indikacemi! Jedná se o tradiční, praxí předních homeopatů prověřené možnosti použití homeopatik a Schüsslerových solí. V případě konkrétních zdravotních problémů se vždy obracejte na svého lékaře! Výběr homeopatik můžete konzultovat s lékařem nebo lékárníkem s erudicí v homeopatii.