Kašel, laryngitida, zápal plic
Homeopatická léčba laryngitidy a zápalu plic
Škála přípravků, které lze při kašli a laryngitidě použít, je široká. Zde jsou ty nejdůležitější:
Drosera 9CH + Spongia tosta 5CH + Sticta pulmonaria 5CH: Suchý, neproduktivní kašel.
Schüsslerovy soli č. 3 Ferrum phosphoricum + č. 4 Kalium chloratum: Kašel v důsledku zánětu nebo infekčního onemocnění. V případě značného zlepšení, avšak ne úplného vyléčení, dokončit léčbu Schüsslerovou solí č. 6 Kalium sulfuricum.
Drosera 9CH + Schüsslerova sůl č. 4 Kalium chloratum: Úporné neutuchající kašlání připomínající černý kašel. Navíc je sůl č. 4 Kalium chloratum často úspěšná při častých, opakovaných infekcích dýchacích cest.
Aconitum napellus 9CH: Suchý, chraplavý, v salvách přicházející kašel. Bolest v krku. Žízeň. Vysoká horečka, zrychlený puls a suchá kůže.
Arsenicum iodatum 5CH: Chronický, dlouhodobě přetrvávající a nelepšící se kašel. V těchto případech je samozřejmě vhodné absolvovat odborné lékařské vyšetření.
Antimonium tartaricum 9CH: Kašel s rachocením hlenu v hrudníku, v extrémních stavech a u oslabených osob a seniorů až s pocitem dušení. Hlen je tuhý, nitkovitě se táhne, nejde vykašlat nebo se jen obtížně vykašlává. Kašlání vyvolává dávení a zvracení (viz též Ipecacuanha). Značné vyčerpání po záchvatu kašle.
Ipecacuanha 9CH: Kašel s přetrvávajícím dávením a zvracením, nezřídka se přidá i krvácení z nosu. Dusivý kašel s chrčením. Vykašlávání krvavého hlenu. Hlenu se postižený zbavuje jen velmi obtížně. Zlepšení mimo místnost na čerstvém vzduchu, zhoršení suchým teplem místnosti.
Kalium bichromicum 15CH: Záchvaty kašle zakončené vykašláním většího množství hustého, vazkého hlenu. Barva hlenu je žlutozelená.
Coccus cacti 5CH: Záchvatovitý kašel s vykašláváním bílého vazkého hlenu, doprovázený pocitem lechtání v krku. Zhoršení pozdě večer (po 23. hodině), někdy i ráno. Zhoršení též teplem, zlepšení po polknutí studené vody. Sliznice v ústech extrémně citlivé na dotek, který vyvolává dávivý reflex.
Bryonia 5CH: Akutní zánět dýchacích cest. Sliznice dýchacích cest i v ústech jsou suché. Kašel je štěkavý, křečovitý, nejprve suchý, později s vykašláváním hlenu. Hlas bývá chraplavý. Při kašli ostrá bolest v hrudníku, která se zmírňuje, když se postižený při kašli drží za hrudník.
Phosphorus 5CH: Zánět průdušek, svíravý, šimravý, suchý kašel. Touha pít ledovou vodu, studené nápoje, rozhodně ale ne teplé. Pocity strachu a úzkosti, podrážděnost, potřeba slovní podpory, ale ne doteků, ty naopak zhoršují stav. Zhoršení večer, studeným nebo větrným počasím a za bouřky.
Zápal plic
Vzhledem k závažnosti tohoto onemocnění, které mnohdy odolává léčebným postupům konvenční medicíny, považujeme za nezbytné poskytnout co nejúplnější informace o možnostech homeopatie, které jsou překvapivě nadějné i ve zdánlivě beznadějných situacích.
Léčbu je dobré zahájit přípravkem Sulfur 15CH společně se Schüsslerovou solí č. 6 Kalium sulfuricum. Pokud pacient na Sulfur a Schüsslerovu sůl č. 6 Kalium sulfuricum reaguje zlepšováním stavu, tak je třeba v užívání pokračovat. Při stagnaci nebo případném zhoršení jsou k dispozici níže uvedené homeopatické léky:
Phosphorus 15CH: V akutním stavu je typický krátký nádech, jedná se spíše o bolestivé lapání po dechu. Pokožka je čistá, zardělá, suchá a horká, jen ojediněle se objevuje pocení. Pacient je bdělý, odpovídá inteligentně na otázky, jakkoli zle mu je. Nápadná je strach nahánějící ztuhlost. Pacient je přesvědčen, že umírá a je vděčný za něčí přítomnost u lůžka, nejlépe, když jej držíme za ruku. Vyžaduje rozsvícení světla již za soumraku. Jazyk je suchý, se slabým povlakem, rty suché. Kašel je krátký, suchý, zní jako bolestivý, avšak více než bolest obtěžuje pocit tíhy v hrudi. Sputum (plicní hlen) bývá v raných stadiích jasně červený. Může se objevit i doprovodný zánět pohrudnice. Ležení na levém boku (byť nepostižené straně) zhoršuje potíže. Snesitelná pozice na lůžku je v polosedě s podepřenou hlavou.
Rhus toxicodendron 9CH: Pacient je velmi nemocen. Objevuje se nepokoj a strach. Typické je částečné zlepšení všech existujících potíží pohybem, včetně pouhého protahování se a převalování na lůžku. V ústech nepříjemná kovová pachuť. Pacient se nepotí. Třes ani záškuby nejsou patrné. Jazyk je povlečený, někdy se dvěma červenými podélnými proužky, ale vždy s jasně červenou špičkou. Jinak je jazyk červený, hrubý, pacientem je pociťován jako nepříjemný. Vyhraněná žízeň na studené nápoje. Dýchání je povrchní, rychlé, s bodavými bolestmi kdekoliv v hrudi. Sputum (plicní hlen) má vzezření hnisu, ale nepáchne. Zhoršení v noci až do stavu deliria s mučivými představami vykonávání velmi namáhavé duševní nebo fyzické práce.
Lycopodium clavatum 9CH: Konvenční nebo alternativní léčba trvá již déle než tři dny a nejeví se jako úspěšná. Pacient je spíše bledý, pokožka má žlutavý odstín. Tvář působí vyčerpaným dojmem. Jazyk je rozbolavělý, s puchýřky, které se rozšiřují až na rty (nejedná se však o typické opary, nýbrž o puchýřky). Kašel je krátký, suchý s minimálním vykašláváním. Pokud pacient něco vykašle, je hlen hořkoslaný nebo hořký, odporný. Hlen vypadá jako hnis, někdy s proužky krve nebo jako rzivý. Buď je zasažena pravá plíce, nebo obě. Čím vážnější je stav pacienta, tím obtížnější je zavděčit se mu. Pacient nechce být sám, chce komunikovat, ale nesnese odporování. Také hluk velmi obtěžuje. Zhoršení mezi 4. až 8. hodinou, jak odpoledne, tak i ráno. Pacient nemá žízeň, k pití požaduje jen teplé nápoje, po studených je mu zle. Při poslechu plic jsou slyšet hrubé šelesty po celé oblasti. Spánek je neklidný, často se budí s pocity strachu. Děsivé sny o nehodách nejsou výjimkou.
Mercurius solubilis 15CH: Pacient vypadá velmi zle, jako by nemoc neměl vůbec přestát. Pyžamo je nasáklé potem, který je lepkavý a páchnoucí. Celý se třese, nejvíce však ruce. Pocity horkosti nebo zimnice. V jednu chvíli odhodí pacient přikrývku, neboť nemůže vydržet horkostí, po chvíli se přikrývá, neboť je mu zima. Jazyk je bledý, často s bílým, méně často béžovým povlakem, napuchlý a jakoby mastný, s otisky zubů viditelnými po stranách. Z úst odporně páchne. Hojné slinění. Leží-li pacient na boku, pak vždy na levém, nikdy ne na pravém, bez ohledu na to, která část těla je více postižená. Sliny vytékají samovolně z úst na polštář. Výrazná žízeň na studenou vodu. Prudké záchvaty kašle, který trvá, dokud není vykašláno alespoň malé množství páchnoucího hlenu. Neklid a třesavka. Kolísavá tělesná teplota. Pacientovi může být tak zle, že ani nemá sílu stěžovat si na svůj stav či cokoli jiného. Pokud může popsat svoje pocity, zmíní se o pocitu, jako by se hruď měla roztrhnout. Zmíní i kovovou příchuť v ústech. Výrazné zhoršení v noci s upadáním do deliria, ve kterém pacient(ka) velmi rychle mluví.
Pulsatilla 15CH: Pacient je velmi poddajný, jemné konstituce, spolupracující. Touží po čerstvém vzduchu. Kašel je suchý, dráždivý. Sputum (plicní hlen) jen těžko vykašlává, spíše jej polyká a pak vyzvrací. Pokud se hlen podaří vykašlat, pak je tuhý, žlutý, s krvavými nitkami. Sucho v ústech, avšak bez žízně, respektive studené nápoje vyvolávají křeče, a tak se jich pacient straní. Pocity sevření a řezavé, ostré bolesti v hrudníku. Bolesti jsou typické tím, že se přesouvají (nejsou stabilně lokalizovány). Poloha vleže na nepostižené straně zlepšuje stav. Jazyk bývá bíle povlečený, pocit v ústech je nepříjemný, horký a suchý. Celkové zhoršení horkem, zlepšení čerstvým vzduchem.
Antimonium tartaricum 9CH: Kašel s rachocením hlenu v hrudníku a pocitem dušení. Hlen je tuhý, nitkovitě se táhne, většinou nejde vůbec vykašlat, nebo se jen obtížně vykašlává. Kašlání vyvolává dávení a zvracení. Může se objevit i chropot. Značné vyčerpání po záchvatu kašle. Slabost oběhového systému (černo před očima při vstávání, závratě), velká únava, studený lepkavý pot. Pokleslé obličejové rysy. Přípravek je vhodný pro všechny pacienty s těmito symptomy, nejvíce však pro seniory, které lze označit za vyčerpané a chronicky ospalé.
Upozornění: Informace uváděné u jednotlivých přípravků nejsou schválenými léčebnými indikacemi! Jedná se o tradiční, praxí předních homeopatů prověřené možnosti použití homeopatik a Schüsslerových solí. V případě konkrétních zdravotních problémů se vždy obracejte na svého lékaře! Výběr homeopatik můžete konzultovat s lékařem nebo lékárníkem s erudicí v homeopatii.