Nadváha, obezita
Nadváha je v české populaci velmi rozšířená, a obezita platí za dispoziční faktor pro mnoho onemocnění.
Nejedná se přitom jen o nějaký „kosmetický problém“ nýbrž o otázku zdraví, kvality a často i délky života. Tloustnutí může být způsobeno nejen špatnými návyky, ale též např. rezistencí organismu na inzulín. Důsledkem této rezistence je, že inzulín nezajistí odbourávání cukru v krvi. Následně se energie nespotřebovaného cukru uloží do energetických rezerv těla, tedy tuku. Další informace naleznete pod vyobrazenými přípravky.
Snad ještě důležitějším faktorem podporujícím tloustnutí je ale psychický stres. Ten sice může mít i efekt zcela opačný, tedy ztrátu tělesné hmotnosti, nicméně snažit se hubnout v době, kdy zažíváte stres, je předem prohraná bitva. Doporučujeme tedy Vaší pozornosti řešit obezitu v pořadí: psychika - tělesná hmotnost. Nelze paušálně doporučit "lék na stres", snad jenom Bachovy krizové kapky. Nicméně po zadání slova "stres" do vyhledávacího okénka si můžete vybrat přípravek, který bude pro Vás ten nejvhodnější. S volbou nespěchejte, investovat trochu času na začátku dlouhodobého projektu, jako je hubnutí, se opravdu vyplatí.
Schüsslerovy soli č. 5 Kalium phosphoricum, č. 10 Natrium sulfuricum a č. 9 Natrium phosphoricum: Schéma při obezitě z nevyvážené energetické bilance (velký příjem, malý výdej): Před snídaní č. 5, před obědem č. 10 a před večeří č. 9. Nutno užívat dlouhodobě, nejméně dva měsíce, aby se podpořilo odbourávání tuků.
Poznámka: Pokud by Vám postupné užívání uvedených Schüsslerových solí komplikovalo denní režim, můžete tyto přípravky užívat též současně; snížení účinnosti bude zcela minimální.
Schüsslerova sůl č. 6 Kalium sulfuricum: Přílišná inklinace k jídlu. Sklon přejídat se nebo jíst zbytečně často.
Eugenia jambosa 5CH: Základní přípravek při rezistenci na inzulín a též při cukrovce druhého typu.
Kalium bichromicum 5CH: Doplňkový přípravek k homeopatiku Eugenia jambosa. Pomáhá optimalizovat metabolismus sacharidů, snižuje ukládání tuku.
Fucus vesiculosus 5CH: Homeopatikum má uplatnění při sklonu k ukládání tuku (adipositas).
Upozornění: Informace uváděné u jednotlivých přípravků nejsou schválenými léčebnými indikacemi! Jedná se o tradiční, praxí předních homeopatů prověřené možnosti použití Schüsslerových solí a homeopatik. V případě konkrétních zdravotních problémů se vždy obracejte na svého lékaře! Výběr homeopatik můžete konzultovat s lékařem nebo lékárníkem s erudicí v homeopatii.
Značky
Dalším významným metabolickým problémem je takzvané leptinová rezistence. Leptin je hormon, který produkuje tuková tkáň uložená v dutině břišní. Působením leptinu v organismu můžeme vysvětlit, proč se někdy cítíme sytí a jindy hladoví. Vysoká hladina leptinu v organismu totiž signalizuje mozku, že jsme nasycení a máme zastavit příjem potravy (nedojídat porci na talíři). Navázání leptinu na receptory hypothalamu podporuje uvolnění hormonů, které následně potlačí chuť k jídlu.
Naopak nízká hladina leptinu vede k hladu a touze po jídle, a to cestou stimulace receptorů hypothalamu. Při rezistenci vůči leptinu se ale pocit nasycení nedostavuje (protože receptory hypothalamu vysokou hladinu leptinu nevnímají) a my jíme a jíme, protože pociťujeme neutišitelný hlad, přestože máme plný žaludek. Opakované přeplňování žaludku vede ke zvětšení objemu, o to více jídla spotřebujeme za týden, za měsíc či za půl roku, než se dostaví mechanický pocit nasycení, který pěkně vystihuje pořekadlo „oči by jedly, ale žaludek nemůže“. Úplně nejhorší je pokračovat v jídle, když už došlo k nasycení. Tím vysíláme mozku signál, že se připravujeme na hladovění. Mozek rád podpoří naši snahu o přežití, tedy tvorbu tukové tkáně. Jenže žádná doba hladovění nepřijde a uložený tuk se nespotřebuje.
Řešení? Žádné rychlé neexistuje. Chce to vytrvalost. Předně omezit příjem cukrů včetně škrobu (pečiva), pohybovat se na čerstvém vzduchu, hodně spát a v neposlední řadě užívat, a to dlouhodobě, homeopatikum Eugenia jambosa (syn. Syzygium jambolanum). Shrňme si nyní nejdůležitější body vedoucí k vytoužené postavě:
1) Jezte jen tehdy, když máte opravdu hlad.
2) Jezte pomalu a vědomě vychutnávejte každé sousto. Na začátku jídla chutná každé sousto skvěle. Jakmile se dostaví pocit, že jídlo už tak skvělé není, ba dokonce, že už máte téměř dost, talíř odsuňte. Ideální je zbytek jídla okamžitě vyhodit. Zapomeňte na hubování rodičů a paní učitelky! Váš život je vaše vlastnictví, vaše volba!
3) Vyhněte se cukru, sladkým nápojům a sladkostem, omezte konzum bílého pečiva a medu.
4) Vyvarujte se emočního jezení, pochutin a „uždibování“ maličkostí mezi jídly.
5) Používejte svaly, neboť ty spotřebovávají energii, která by se jinak přeměnila v tukovou tkáň.
6) Užívejte vhodné přípravky: Schüsslerovy soli podle uvedeného schématu, Eugenii jambosu a Kalium bichromicum 5CH. Při sklonu k přejídání a častému jezení též Schüsslerovu sůl č. 6 Kalium sulfuricum.
7) Varujte se piva, pokud možno i nealkoholického. Omezte alkohol a další „prázdné kalorie“.
8) Podpořte detoxikaci organismu zdravou stravou, případně vhodnými přípravky – viz detoxikace organismu.
9) Podpořte peristaltiku střev stravou bohatou na vlákninu (např. kysaným zelím, ale s mírou!)
10) Dbejte na správné dýchání! Dýcháte-li příliš mělce, cvičte několikrát denně pomalé, hluboké dýchání. Pět a půl vteřiny nádech následovaný výdechem o stejné délce. Maximálně ale dvě minuty a rozhodně ne při řízení auta nebo jiné činnosti vyžadující bdělé soustředění! (Při intenzivním dýchání může dojít k „otravě kyslíkem“, zatmění před očima a v krajním případě dokonce ke ztrátě vědomí). Nicméně po rozumně dávkovaném dechovém cvičení se časem dech přirozeně prohloubí, což podpoří metabolismus, odbourávání tuků a zdraví celkově.