Důležité upozornění

Homeopatický Manuál© umožňuje se značnou mírou spolehlivosti nalézt účinné homeopatikum, nemůže však zahrnovat veškerá možná řešení. Neodpovídá-li žádný z uvedených popisů potíží skutečnosti, obraťte se na zkušeného homeopata. Homeopatická samoléčba nenahrazuje nutnou lékařskou péči! Společnost Empatie, s.r.o. nepřebírá žádnou zodpovědnost za případné poškození osob nebo majetku.

Top

Bachovy květové esence

Dr. Edward Bach je znám především jako autor či objevitel takzvaných Bachových květových esencí. Za připomenutí však stojí i Bachova filosofie celostní léčby a cesta, po níž Edward Bach při hledání univerzální, účinné a všem dostupné léčebné metody, kráčel. Ta vedla od studia klasické medicíny, přes praxi lékaře a bakteriologa (při které objevil takzvané střevní nozódy, neskutečně zajímavá a velmi účinná homeopatika, jimž se budeme věnovat v některém z dalších článků) až byla završena konceptem celostní léčby pomocí květových esencí.

Jako lékař a homeopat zastával Dr. Edward Bach názor, že nemoc je výsledkem disharmonie mezi tělem, myslí a duší člověka. Důvody této disharmonie nacházel nejčastěji v tom, že se člověk příliš ohlíží na druhé a nežije svůj život podle vnitřního vedení (intuitivního pocitu) svého vyššího JÁ, nýbrž žije podle požadavků okolí. Tato disharmonie může ale též nastat tehdy, pokud se kvůli honbě za materiálním prospěchem vzdálíme sami sobě, svým blízkým či se snažíme-li ve jménu svého ega ovládat a „formovat“ ostatní. Tuto chybu děláme např. tehdy, pokud nerespektujeme individualitu svých podřízených, životního partnera nebo svých dětí.

Dr. Bach hledal a posléze i nalezl v lesích a lukách Anglie, Skotska a Walesu rostliny, z jejichž květů pak připravoval léčivé esence. Nejprve pracoval se dvanácti esencemi, později přidal další, až dospěl ke konečnému počtu třiceti osmi.

A nyní to nejdůležitější: Pro nalezení vhodné Bachovy esence je třeba soustředit se zcela a výhradně na psychické a emocionální potíže. Fyzické neduhy nehrají při hledání vhodné esence roli, vzápětí se dozvíte proč.

Byla-li na základě vyhodnocení psychických a emocionálních symptomů zvolena správná esence, pak v důsledku jejího užívání dojde nejenom k vymizení psychických problémů, nýbrž, a to je zásadní, rovněž K UZDRAVENÍ ZE VŠECH FYZICKÝCH NEMOCÍ A NEDUHŮ. Proto nehrají fyzické neduhy při volbě Bachovy esence žádnou roli! K  mnohdy až zázračnému uzdravení „na všech frontách“ dochází v důsledku zharmonizování vztahu Duše-Mysl-Tělo, přesně v duchu léčebné filosofie, kterou zastával Edward Bach.

Nezřídka se po jisté době užívání Bachových esencí dostaví silná potřeba změnit svůj dosavadní život, ukončit neperspektivní vztahy, najít si nové zaměstnání, zbavit se škodlivých či zničujících zlozvyků (drogy, alkohol, emoční přejídání…). Pokud ale tyto niterné potřeby opět potlačíme, vytvoříme novou disharmonii, v důsledku čehož se nejenom nemůžeme uzdravit z existující nemoci, nýbrž si můžeme „zadělat“ na další problémy včetně organického onemocnění.

Nemoc totiž není nepřítelem. Nemoc je naším partnerem, který nám na zrcadle našeho těla a pomocí symptomů ukazuje, co jsme ve své bytosti potlačili. Nemoc, podobně jako bolest, je partnerem, který nás chrání od ještě větších škod, které bychom sami sobě způsobili. Uvažte, že bychom necítili bolest: kolik úrazů a popálenin bychom zažili za jediný den, pokud by nás nechránil pocit bolesti: nepříjemný, ale veskrze pro naše dobro. S nemocí se to má naprosto stejně. Nemoc nám říká, že cosi v našem životě není v pořádku, že děláme něco, co buď ubližuje buď jiným, nebo nám samotným, tedy že nerespektujeme hlas svého vyššího JÁ, své nejniternější potřeby.

Naštěstí jsou i ve fázi překonávání strachu a hledání odvahy k realizaci nutných změn v životě opět k dispozici Bachovy esence; při hledání odvahy a síly to mohou být především Aspen, Walnut, Mimulus a Centaury.

Ještě poslední myšlenka z pera Dr. Bacha (citace není doslovná, důležitá je podstata): Máte-li potíže určit, která z esencí je vhodná pro vás, zkuste se zamyslet, které chyby a osobnostní rysy vás nejvíce iritují u ostatních. Neboť právě ty jsou často našimi vlastními nedostatky, se kterými až doposud marně bojujeme… Též se zamyslete, které vlastnosti obdivujete u jiných. Může to být odvaha (pak může být vaším tématem potlačený strach), může to být síla (tématem bude nejspíš nepřiznaná slabost), případně můžete obdivovat neohroženost, s jakou váš vzor zastává a hájí svá stanoviska (pak může být vaším tématem přílišná poddajnost a podléhání názorů okolí – zde bychom mohli jmenovat např. esenci Clematis nebo Centaury).

Závěrem zopakujme to nejpodstatnější: Bachovy květové esence volíme podle psychických a emocionálních rysů, nicméně jejich užívání vede, v důsledku harmonizace vztahu TĚLO-MYSL-DUŠE rovněž k uzdravení fyzických neduhů.

Pokyny k užívání: Bachovy esence jsou nejúčinnější, pokud se nakapou do půllitrové PET lahve s neperlivou,  (láhev je naplněna vodou jen asi z jedné poloviny), po uzavření láhve obsah protřepeme a v průběhu dne po doušcích vypijeme. Oblíbené jsou i dávkovací lahvičky s kapátkem, kdy se do 30 ml vody nakape asi 5 kapek zvolené esence (nebo více esencí současně, ne však více než 6) a z této lahvičky se užívá 5 kapek několikrát denně.